Uzmanından sıcak havalara karşı kısırlık uyarısı: Dar jean giymeyin, bol su için

Sıcak havaların birçok sağlık sorununun yanında kısırlığa da neden olabileceğine dikkat çekildi. İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ertan Cevizci, “Sıcak hava sperm üretimini etkileyerek kalite ve sayıyı düşürebiliyor. Erkekler, sıcakta dar jean giymesin, bol su içsin” dedi. 

Türkiye’yi kasıp kavuran sıcakların tansiyondan beyin kanamasına kadar sağlık için yaratabileceği risklere bir yenisi daha eklendi. Sıcak havanın erkeklerde kısırlığa yol açabileceği uyarısı yapıldı. Sıcak havalardan kaynaklanan sperm düşüklüğü riski hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Cevizci, kısırlık riskinden korunmak için erkeklere, “Sıcak havada dar jean giymeyin, bol su için” uyarısında bulundu.

Cevizci, Hürriyet’e şunları söyledi:

“Sıcak hava koşulları sperm üretimini etkileyerek düşük sperm kalitesi ve sayısına neden olabiliyor. Sıcak havalarda sperm sağlığını korumak önemli. Erkekler, aşırı sıcaklardan kaynaklanan riskleri minimize etmek için özellikle sıcak günlerde, dar ve sıkı iç çamaşırları yerine rahat, pamuklu iç çamaşırlar ve bol giysiler tercih etmeli. Örneğin dar Jean giymemeli. Yeterli su tüketimi, vücut sıcaklığını dengede tutarak sperm sağlığını olumlu etkiler. Günlük su ihtiyacını karşılamak önemli.

Aşırı sıcaklık sperm üretimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle sıcak suya uzun süre maruz kalmaktan kaçınılmalı. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, genel sağlık durumunu iyileştirerek sperm kalitesini artırabilir. Düzenli egzersiz yapmak, genel sağlığı destekleyerek sperm üretimini olumlu etkileyebilir. Erkeklerin doğurganlık ve sperm sağlığını korumak için bu önerilere kesinlikle dikkat etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda doktorlarına danışmaları da önemli. Sıcak hava koşullarının sperm düşüklüğü riskini artırabileceğinin farkında olarak, sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle bu riski minimize etmek mümkün.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x