Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız

Sırbistan‘ın güneyindeki Vranje şehrinde halka seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova‘nın bağımsızlığını tanımayacağını söyledi. Vucic, Arnavutlarla ise barış tesis etmek istediklerini belirtti.

“SIRBİSTAN’I DOLAŞMAYA UTANIRIM”

Vucic, ” Kosova‘nın bağımsızlığına imza atan kişi ben olmayacağım. Böyle bir şeye mazeret aramak için Sırbistan’ı dolaşmaya utanırım. Teslim olmak yok, Kosova‘yı ne fiili olarak tanıyacağız ne de hukuki olarak. Fakat Arnavutlarla barışa ve uygun ilişkilere sahip olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BRÜKSEL ANLAŞMASI’NA DİKKAT ÇEKTİ

Kosova‘da kurulması talep edilen Sırp Belediyeler Birliğine ilişkin anlaşmanın altında AB’nin de imzası bulunduğunu ve bu anlaşmanın uygulanmasını beklediklerini söyleyen Vucic, Sırp nüfusun yoğun olduğu belediyeler birliğinin Brüksel Anlaşması’nda öngörüldüğünü ifade etti.

KOSOVA BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Vucic, 27 Şubat’ta Brüksel’de Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşerek AB’nin Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla teklif ettiği anlaşmayı prensipte kabul ettiklerini açıklamıştı. Kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen anlaşma, Vucic’in açıklamalarına rağmen Sırbistan’ın Kosova’yı fiilen tanıması anlamına gelen uygulamalar içeriyor. Anlaşma dahilinde Sırbistan’ın Kosova’ya ait devlet sembollerini ve Kosova pasaportunu tanıması da öngörülüyor.

KUZEY MAKEDONYA’DA BİR ARAYA GELECEK

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 27 Şubat’taki zirvede belgeyi imzalamak istediklerini fakat Sırp tarafının imza atmayı reddettiğini söylemişti. Vucic ve Kurti’nin anlaşmanın uygulanma sürecini görüşmek üzere 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde bir araya gelmeleri planlanıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*