Kripto para piyasası yeniden direnç bölgesini test ediyor

Investing.com – Kripto para piyasaları bugün olumlu görünüme sahip. Toplam kripto para piyasa değeri, dün %5’e yakın volatilitenin ardından bugün yönünü yukarı çevirerek %1,5’in üzerinde bir büyüme gördü ve 1,18 trilyon dolar seviyesine geri döndü. 

Toplam piyasa değeri 17 Mart tarihinden bu yana test ettiği bu bölgenin üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştiremedi. Olumlu görünüme bağlı olarak an itibarıyla ilk 100 kripto paranın 75’i düne göre pozitif kalırken 25 altcoin düşüş kaydetti. 

Bitcoin, dün Binance’in CEO’su ile ilgili çıkan söylentilerin ardında kısa süreli oluşan panik satışlarında 27.200 dolara kadar geriledikten sonra hızlı toparlandı ve dün akşam saatleriden bu yana 1.000 doların üzerinde yükselerek 28.250 dolar bandına işlem göremeye başladı.

İlk 10 kripto para arasında Elon Musk etkisine bağlı olarak günlük bazda %30’a varan değer artışı kaydeden DOGE, şu an 1 cent sınırında işlem görürken bu sefer diğer sıçramalardan farklı olarak kazanımların büyük bir bölümünü korudu. Bu sefer alınan DOGE’lerin kısa vadede kâr amaçlı satılmasının nedeni olarak alıcıların, Elon Musk’ın DOGE ile ilgili vaatlerini artırabilir beklentisi olabilir.

İlk 10’un geri kalanında son günlerde önemli oranda yükseliş kaydeden XRP, bugün %3 değerinde geri çekilerek 0,5 dolardan işlem görüyor ve büyük altcoin’ler arasında BNB ile birlikte satıcılı hareket eden kripto para oluyor. 

BNB ise Binance’e yönelik baskının her geçen gün artmasına bağlı olarak zayıf seyrini sürdürüyor. Risk iştahı düşen BNB’de bugün hafif satıcılı hareket etmesine rağmen 310 doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

İlk 10’da dikkat çeken diğer varlıklar ise son 24 saatte %3 bandında yükselerek Bitcoin’den daha iyi performans gösteren Ethereum ve Solana. ETH, bugün 1.870 dolar kadar yükseldi ve Mart ayının ikinci yarısından bu yana yükselemediği fiyat bölgesinde işlem görmeye başladı. 

Solana ise bugün %3 değer kazancıyla 21 dolara yükseldi ve Mart ayının son haftasından bu yana 20 – 21 dolar bandındaki rutin hareketine devam ediyor.

İlk 100 kripto parada son durum

Piyasa değerine göre sıralanmış ilk 100 kripto para arasında DOGE, açık ara değer artışıyla ilk sırada yer alıyor. Bugün olumlu seyre rağmen kazanımların kısıtlı kaldığı piyasada %5’in üzeride yükselen varlıklar; THORChain (RUNE), Shiba Inu (SHIB), Basic Attention Token (BAT) ve Chiliz (CHZ) var.

Kısmi düşüşler görülen piyasada bugün Hedera (HBAR) %5 düşüşle en çok değer kaybeden kripto para konumunda ardından XDC Network (XDC), Stellar (XLM), Stacks (STX), ve XRP %2 – %3 bandında düşüşe sahip.

Piyasa algısını ölçen Bitcoin korku ve risk iştahı endeksi ise bugün 62 seviyesi ile risk iştahının devam ettiğini yansıtıyor.

ABD işlem saatlerine doğru kripto piyasalarında olumlu bir hava eserken piyasa açılışı öncesi ABD vadelileri pozitif görünümünü koruyor. Düşüş eğilimini koruyan DXY endeksi ise bugün 102 seviyesinde yatay hareket ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir