Google’dan Veri Silme Talebi Hakkında Zorunluluk

Pek çok kullanıcının bilinçlenmesi ve veri skandallarının peşi sıra yaşanmasıyla birlikte Google, veri güvenliği için ciddi önlemler almaya başlamıştı. Bu önlemlerden biri, Play Store’a uygulamanın hangi verileri topladığını ve paylaştığını gösteren, ayrıca güvenlik uygulamaları hakkında bilgiye yer veren “Veri güvenliği” bölümüydü.

Fakat bugün, veri güvenliği bölümünden çok daha önemli bir karar geldi. Google, uygulama geliştiricilerine, kullanıcıların istediği zaman hesaplarını ve verilerini kalıcı olarak silmelerini sağlayacak seçenek sunmalarını zorunlu kıldı.

Play Store’a yansıyacak değişiklik:

  • Hesap ve verilerin silinmesi için geliştiricilerin internet sitesine doğrudan bağlantı sunulacak, süreç hakkında bilgilendirici yazılar olacak.

Google’ın geliştiricilere yönelik yeni zorunluluğu, hesap açılan herhangi bir uygulama için geçerli olacak. Ayrıca hesap silmek isteyen bir kullanıcı, bu talebi yalnızca uygulama üzerinden yapmak zorunda kalmayacak. Google, geliştiricilerden bu talep için bir internet sitesi de kurmalarını isteyecek.

Geliştiricilerin kurduğu bu internet sitesinin adresi, Play Store’da kullanıcılara gösterilecek. Böylece kullanıcılar, hesaplarını silmek için uygulamayı tekrar indirmek veya silmeden uygulamada daha fazla vakit geçirmek gibi aksiyonlardan kaçınabilecek.

Tabii böylesine büyük bir değişiklik, özellikle bağımsız geliştiricileri bir nebze zora sokacak. Bu nedenle planlanan değişiklikler bugünden itibaren yürürlüğe girmeyecek. Google, en geç 7 Aralık’a kadar değişikliğin ilk adımı olarak uygulama sayfalarına veri silme süreci hakkında daha fazla bilgi eklemelerini istiyor.

2024 yılının ilk aylarından itibaren ise değişikliği somut olarak görmeye başlayacağız. Yukarıdaki fotoğrafta görülen bağlantılar ve açıklamalar, uygulama mağazasında yer alacak. Öte yandan 7 Aralık’a yetişemeyen geliştiriciler, 31 Mayıs 2024’e kadar uzatma talebinde bulunabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir