Dünyaca Ünlü Terlik Firması, 10 Milyar Dolarlık Değerle Borsada İşlem Göreceği Günü Bekliyor

İlk halka arzda yaklaşık 32,2 milyon adi hisse New York Menkul Kıymetler Borsası’na konulacak. Pazartesi günü şirket, hisselerini 44 ile 49 dolar arasında fiyatlandırdı ve bu da şirketin 1,58 milyar dolara yükselmesini sağlayabilir.

Alman markası son iki yılda yeniden canlandı ve şu anda Kendall Jenner, Gigi Hadid ve Sienna Miller gibi isimlerin de aralarında bulunduğu ünlülerin ve fenomenlerin favorisi haline geldi. Markalarından biri Barbie filminde Margot Robbie’nin bir çift pembe Birkenstock giydiği görüldü. Geçen yıl İngiltere’nin en çok satın alınan moda ürünlerinden biri olmayı başarmıştı.

Sektör raporlarına göre 11 Ekim’de gerçekleşecek olan hisse senedi satışı, 1774 yılında ortopedik ayakkabı üretmek üzere kurulan şirket için bir dönüm noktası anlamına geliyor. 1897 yılında Konrad Birkenstock, ayak şekline uyan ilk esnek tabanı yaptı.

1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilen sandaletler, gösterişten uzak rahatlıklarını benimseyen ve kullanışlı görünümlerinin moda karşıtı bir rozet olduğunu iddia eden hippiler tarafından hızla benimsendi.

Ancak süper model Kate Moss’un 1990’larda bir moda çekimi için sandaletleri giymesiyle sandaletler yüksek sınıfın standart moda ögesi haline geldi.

Paco Rabanne ve Valentino’dan Celine’e kadar markalar Birkenstocks versiyonlarını özelleştirdiler, hatta podyumlara çıkardılar.

Aktris Frances McDormand, Şubat 2019’da Oscar’da sahneye sarı bir çift terlikle çıktı; bu, ayakkabıların gösterişli olması için acı verici olması gerekmediği fikrini doğruladı.

Bu yıl 30 Haziran’da sona eren dokuz ayda Birkenstock, bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 artışla 1,11 milyar Euro (1,17 milyar $) gelir kaydetti. Dokuz aylık net kâr, bir önceki yılki 103,3 milyon avroya göre %20 düşüşle 129,1 milyon avro oldu.

Diğer şirketler üretimi Asya gibi emeğin genellikle daha ucuz olduğu yerlere kaydırırken Birkenstock, ürünlerinin %95’inin Almanya’da ürettiğini söylüyor.

Genel merkezi batıdaki Linz am Rhein şehrinde bulunan şirketin ülkede çeşitli üretim tesisleri ve dünya çapında yaklaşık 6.200 çalışanı bulunmaktadır.

Şirket hisselerini New York Borsası’nda “BIRK” sembolüyle listeleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x