Diyarbakır’da aynı binanın bir bölümüne ‘az’ diğer bölümüne ‘ağır hasarlı’ raporu

Diyarbakır’ı vuran Maraş depremlerinin yaralarının sarılması için çalışmalar sürerken, hasar tespitlere yönelik tartışmalar da bitmedi. Şimdiye kadar 10 bini aşkın itiraz dilekçesi verildi. Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi’ndeki Danış 2 Apartmanı, imar izni alamadığı için 1990’lı yıllarda kaçak bir şekilde inşa edildi.

Amidahaber’in haberine göre projede iki blok görünen apartman, projenin aksine tek blok olarak inşa edildi. Her katında 4 dairenin yer aldığı apartmanda toplamda 30 daire bulunuyor. Depremden etkilenen apartmanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hasar tespit çalışması yürüttü. Apartman projede iki blok göründüğü için ekipler, bir tarafına “az hasarlı” bir tarafına “ağır hasarlı” raporu verdi.

AĞIR HASARLI BİNADA 10 GÜN YAŞADILAR

Girişi tek kapıdan yapılan apartmanın “az hasarlı” raporu verilen bölümüne depremden sonra yerleşen aileler, 10 gün boyunca evde yaşadı. Altında bir de fırının olduğu apartmanın “az hasarlı” bölümünde oturanlar bir süre sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne “yeniden incelensin” başvurusu yaptı. Yapılan ikinci incelemede, “az hasarlı” denen bölüme, kolondaki etriyeler eğildiği için “ağır hasar” raporu verildi.

Bina sakinlerinden Feyat Zümrüt, “Meğer binamız ağır hasarlıymış. Bir tarafına az bir tarafına ağır hasar raporu verildi. Biz az hasarlı denen tarafta 10 gün çoluk, çocuk yaşadık. Sonra binanın girişinin tek olduğunu bildiğimiz için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurduk. Gelip yeniden incelediler, az hasarlı dedikleri bölüme de ağır hasar raporu verdiler. 10 gün ölümle burun buruna yaşamışız” dedi.

‘TAPUMUZ YOK’

Apartmanın tapusuz olduğunu belirten Zümrük, “Çoluk çocuğumuzun rızkından arttırarak bu evi aldık. Tapumuz yok. Bu bina yıkılırsa hiç birimiz bir hak talep edemeyeceğiz. Sokakta kalacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*